Rozważania na dziś
 
Wielkanoc radości paschalnych

Wielkanoc radości paschalnych

Wielka Sobota Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina...
Ostatnie wpisy

W obronie sumienia w medycynie

Jak zdaniem Księdza Profesora, powinni się teraz zachowywać lekarze, którzy chcieliby odwołać się do klauzuli sumienia np. przy odmowie przeprowadzenia aborcji i odmowie wskazania innego lekarza, który miałby taki zabieg wykonać? Ks. Stanisław Warzeszak: Profesor B. Chazan dał lekarzom doskonały przykład, jak należy rozumieć i kierować się zasadą klauzuli sumienia. Mówimy bowiem o klauzuli sumienia...

Płodność zdrowiem

z DR. MACIEJEM BARCZENTEWICZEM, lekarzem ginekologiem-położnikiem, prezesem zarządu fundacji Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, rozmawia Agnieszka Strzępka  Zacznijmy od zwyczajnego wyjaśnienia pojęć: NaProTechnology, profilaktyka niepłodności, in vitro.  Naprotechnologia (Natural Procreative Technology), czyli technologia naturalnej prokreacji, to odpowiedź na dominującą w „nowoczesnej” ginekologii tendencję do mówienia o medycynie reprodukcyjnej i technikach...

Nowa Rada Parafialna i Gospodarcza

Nowy skład Rady Parafialnej (kadencja 2014-2017) Radę parafialną stanowią przedstawiciele wspólnot i zespołów obecnych w życiu parafii. Posiada charakter wyłącznie duszpasterski. Stanowi ciało doradcze dla duszpasterzy przy podejmowaniu inicjatyw i decyzji pastoralnych. Marian Harasimiuk – Odnowa w Duchu Świętym – Vice przewodniczący Rady Eulalia Stryjewska – Akcja Katolicka Barbara Owczarczyk – Akcja Katolicka Ewa Zabłocka...

Festyn rodzinny na Wrzecionie – 1 czerwca

Drodzy Parafianie i Mieszkańcy Wrzeciona, Festyn rodzinny jest dla nas wyjątkową okazją, by skupić się wraz ze wszystkimi mieszkańcami osiedla na różnorakich inicjatywach służących promocji rodziny, zarówno w lokalnych społecznościach wspierających rodzinę jak również we wspólnocie parafialnej, dla której rodzina jest absolutnym priorytetem duszpasterskim. Głęboko wierzymy, że rodzina jest super J. Dlatego zespoły parafialne we...
Dzisiaj Wielki Piątek

Dzisiaj Wielki Piątek

Wielki Piątek – liturgia i obrzędy Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.-...
Wielki Tydzień na Wrzecionie

Wielki Tydzień na Wrzecionie

Program duszpasterski na Wielki Tydzień 2014 Okazja do spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 i w czasie porannych Mszy świętych.  Spowiadamy non-stop przez 40 godzin w Wielki Piątek (od 8.00) i Wielką Sobotę (do 24.00). Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii o godz. 18.00....
Lalki Monster High - groźne?

Lalki Monster High – groźne?

Symbolika lalek Monster High Zagrożenie dla kształtowania postaw kobiecych i matczynych, wzmacniających relacje rodzinne Rodzina jest najbardziej naturalnym miejscem, w którym człowiek poczyna się, rodzi, wychowuje, uczy człowieczeństwa, przyjmuje wartości, kształtuje relacje międzyludzkie. Na rodzinie od wieków opierają się społeczności ludzkie. Rodzina, dająca właściwe wsparcie i zapewniająca odpowiednie warunki rozwoju potomstwu, czyli następnemu pokoleniu, przyczynia...
Wielki Post na Wrzecionie

Wielki Post na Wrzecionie

Siostry i Bracia, Drodzy Parafianie,   1. Środą popielcową rozpoczynamy Wielki Post. W tym roku przeżywaliśmy długi karnawał, a teraz mamy okazję skupić się intensywnie na przeżywaniu drogi nawrócenia. Ten czas czterdziestodniowej modlitwy, pokuty i rozwijania szczególnej wrażliwości na ludzką biedę jest wyjątkową okazją, by jeszcze bardziej poczuć się człowiekiem i chrześcijaninem. Wielki Post jest...
Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty – przypada w tym roku 5 marca. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 17 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i...
Koniec z Kolędą?

Koniec z Kolędą?

Podsumowując naszą wizytę duszpasterską, zwaną niekiedy kolędą, nasuwają się następujące wnioski: 1. Kolęda służy przede wszystkim po to, żeby duszpasterz mógł pobłogosławić dom i pomodlić się z całą rodziną. Sens tego błogosławieństwa zależy od wiary, podobnie jak sens modlitwy. Znaczenie kolędy spełnia się przez cały rok. 2. Przy okazji kolędy jest szansa na głębsze poznanie...
Światowy Dzień Chorego - 11 lutego

Światowy Dzień Chorego – 11 lutego

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA XXII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO  (11 lutego 2014 r.)   Wiara i miłość: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16)   Drodzy Bracia i Siostry!   1. Przy okazji XXII Światowego Dnia Chorego, którego tegoroczny temat brzmi: «Wiara i miłość: ’My także winniśmy oddać życie za braci’» (1...
Matka Boża Gromniczna

Matka Boża Gromniczna

Historia i tradycja święta MB Gromnicznej „O Panno prześliczna, gromniczna! Pod ogień Twój święcony, wiszący nad woskiem gromnic, przez las kolący i wyjące wilki, idę bez wszelkiej obrony: Nie módl się, ani się przyczyniaj, ale tylko wspomnij! Ty, coś rodziła Dziecię bez ognia i dachu, a przez ucieczkę uszła od zamachu i potem całe życie...