Rozważania na dziś
 
Rok 2015 w polskim Kościele

Rok 2015 w polskim Kościele

Modlitwy w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 50. rocznica wymiany listów pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec oraz ogólnopolski Kongres poświęcony ewangelizacji wsi – to niektóre spośród tegorocznych wydarzeń w Kościele w naszym kraju. Ponadto polscy katolicy będą modlić się m.in. w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan....
Rok nawrócenia.

Rok nawrócenia.

Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczyna się wraz z pierwszą niedzielą...
Ostatnie wpisy
Piąte przykazanie.

Piąte przykazanie.

PIĄTE PRZYKAZANIE DEKALOGU  Wprowadzenie W piątym przykazaniu Bóg nakazuje nam stać na straży danego przez Niego daru życia. Przykazanie zakazuje nie tylko zabijać, lecz i szkodzić duszy i ciału człowieka. Zakazuje naruszania praw człowieka. Patrząc na przykazanie Boże od strony pozytywnej, to nakazuje ono troskę o życie, zdrowie i rozwój osobowy, nakazuje tworzenie takich warunków,...
Wizyta duszpasterska - Kolęda

Wizyta duszpasterska – Kolęda

Czym jest i jak się przygotować? Wizyta duszpasterska, zwana popularnie kolędą, nie jest tylko zwy­czajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kościelnym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem...
Wizerunek Matki Bożej Dobrej Śmierci ukoronowany.

Wizerunek Matki Bożej Dobrej Śmierci ukoronowany.

Ten kult nie jest tylko historyczny, ale współczesny – tak o czci oddawanej w stołecznym kościele seminaryjnym przy Trakcie Królewskim mówił wieczorem 22 stycznia kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski ukoronował tam wizerunek Matki Bożej Dobrej Śmierci i zachęcał licznie zebranych warszawiaków do modlitwy za jej wstawiennictwem. Uroczystą oprawę zapewnili studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: soliści...
Nie wracajmy do grzechu, z którego już się wyspowiadaliśmy.

Nie wracajmy do grzechu, z którego już się wyspowiadaliśmy.

Na pytania dotycząc spowiedzi odpowiadał wczoraj w Płocku bp Antoni Długosz – gość cyklu Farne Wieczory Wiary. Wyznał, że nie jest zwolennikiem spowiedzi z całego życia, bowiem jeśli Bóg już w przeszłości odpuścił jakiś grzech, to nie ma potrzeby do niego wracać – inne myślenie podważałoby wiarę w miłosierdzie. Jeśli na przykład kobieta wyspowiadała się...
Kard. Nycz w "Newsweeku": polskie kościoły nie pustoszeją.

Kard. Nycz w „Newsweeku”: polskie kościoły nie pustoszeją.

Polskie kościoły nie pustoszeją, zaś liczba osób przystępujących do Komunii św. wzrasta – podkreśla w rozmowie z „Newsweekiem” kard. Kazimierz Nycz. Przyznaje jednocześnie, że zbyt długo pokutowało w Polsce myślenie, że mamy pełne kościoły i wystarczy zatrzymać tych, którzy w nim są. Metropolita warszawski apeluje też, by skończyć z głoszeniem mitu, iż Świątynia Opatrzności jest...
Homeopatia osądzona.

Homeopatia osądzona.

Precedensowy proces samorządu lekarskiego z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraźnie pokazał, że homeopatia nie ma żadnej weryfikacji medycznej  i lekarze powinni informować o tym pacjentów.  Przyczyną sporu była kara pieniężna w wysokości 50 tys. zł, którą UOKiK nałożył na Naczelną Radę Lekarską za negatywne oficjalne stanowisko samorządu lekarskiego ws. homeopatii. Lekarze nie godzili się z karą, powołując się na obowiązujące w ich zawodzie prawo, i złożyli odwołanie. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie...
Jak wybrać chrzestnego?

Jak wybrać chrzestnego?

Na pewno z wyprzedzeniem. Oznacza to że warto wcześniej swoją decyzję przemyśleć i przemodlić. Nie tylko dlatego, że wybrany kandydat może rodzicom dziecka zwyczajnie odmówić. Na chrzestnych ciąży, wbrew rozpowszechnionym opiniom o symbolicznym ich znaczeniu, duża odpowiedzialność. Biorą na barki obowiązek wspomagania rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Może się przecież zdarzyć, że ich pomoc stanie...
Czym różni się prorok od wróżbity?

Czym różni się prorok od wróżbity?

Powróżyć, powróżyć… Początek roku obfituje we wróżby, horoskopy, przepowiednie. Chrześcijaństwo odrzuca wróżbiarstwo, ale każe słuchać proroków. Bo oni rzeczywiście wiedzą więcej i widzą dalej. Wróżbiarstwo jest czymś moralnie nagannym, duchowo niebezpiecznym i obrażającym zdrowy rozsądek. I nie zmieni tego fakt, że w oficjalnym spisie zawodów Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych figuruje zawód „wróżbita” (kod 516102). Ministerialny opis zawodowej aktywności wróżbity:...
Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego

Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub –...
Chrystus daje poczucie bycia razem.

Chrystus daje poczucie bycia razem.

O istocie Bożego Narodzenia, śpiewaniu kolęd i wigilijnych spotkaniach z biskupem Rafałem Markowskim rozmawia Patrycja Michońska-Dynek. Które święta są dla księdza biskupa ważniejsze – Boże Narodzenie czy Wielkanoc? To nie jest sprawa hierarchii – jedne i drugie mają swoją głęboką wymowę. Jesteśmy tuż przed Bożym Narodzeniem – tutaj dokonało się coś absolutnie wyjątkowego. Bóg wkracza...
TVN przegrała proces. Warszawski Caritas oczyszczony z zarzutów

TVN przegrała proces. Warszawski Caritas oczyszczony z zarzutów

Telewizja TVN przegrała proces o ochronę dóbr osobistych z Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz wicedyrektorką tego oddziału – podał portal wirtualnemedia.pl. Stacja musi przeprosić za podanie nieprawdziwych informacji w reportażu Tomasza Patory oraz zapłacić 10 tys. zł na konto organizacji. Przeprosiny opublikowano na stronie internetowej programu „Uwaga” 23 grudnia br. późnym wieczorem. Wyrok jest prawomocny. W...
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA 48. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA 48. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU

Już nie niewolnicy, lecz bracia 1. Na początku nowego roku, który uznajemy za łaskę i dar Boży dla ludzkości, pragnę skierować do każdego mężczyzny i kobiety, jak również do wszystkich ludów i narodów świata, do szefów państw i rządów, do zwierzchników różnych religii najlepsze życzenia pokoju, którym towarzyszy moja modlitwa, by ustały wojny, konflikty i...
Rodzina - priorytetem Caritas w roku 2015

Rodzina – priorytetem Caritas w roku 2015

Rok 2015 będzie okazją do świętowania z osobami, które otrzymały od nas pomoc oraz do postawienia sobie pytania o nowe zadania. Zawsze bowiem człowiek będzie potrzebował drugiego człowieka – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. W tym roku największa kościelna organizacja charytatywna będzie obchodziła 25-lecie swojej posługi na rzecz potrzebujących. Jej priorytetem w 2015...