Rozważania na dziś
 
Ostatnie wpisy
W Krakowie zabrzmiał Hymn Wcześniaka.

W Krakowie zabrzmiał Hymn Wcześniaka.

Hymn Wcześniaka miał w sobotę premierę w Operze Krakowskiej. Około 200 dzieci, które przyszły na świat wcześniej niż powinny, wraz z rodzicami świętowało Światowy Dzień Wcześniaka. Podczas obchodów powstał także łańcuch z niemowlęcych skarpetek. W Polsce ok. 6-7 proc. wszystkich noworodków przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Niektóre z wcześniaków mają bardzo niską wagę...
Papież Franciszek jasno o aborcji, eutanazji i in vitro.

Papież Franciszek jasno o aborcji, eutanazji i in vitro.

„Wierność Ewangelii życia i poszanowanie go jako daru Boga wymaga niekiedy decyzji odważnych i sprzecznych z dominującym nurtem, które w szczególnych okolicznościach mogą prowadzić do sprzeciwu sumienia” – powiedział Franciszek do włoskich lekarzy katolickich. Franciszek jasno o aborcji, eutanazji i in vitro Papież zdecydowanie odrzucił różne formy „fałszywego współczucia”, promującego aborcję, eutanazję, zapłodnienie „in vitro”,...
Ks. prof. Mazurkiewicz o sumieniu w życiu prywatnym i publicznym.

Ks. prof. Mazurkiewicz o sumieniu w życiu prywatnym i publicznym.

„Sumienie w życiu prywatnym i publicznym” to temat jednej z najciekawszych Katechez Warszawskich w sezonie jesiennym. W stołecznym kościele akademickim św. Anny wygłosił ją ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wybitny politolog, który w przeszłości pełnił funkcję sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnot Europejskich. W praworządnym państwie na ogół wystarczy działać zgodnie z prawem, ale nigdy nie ma...
Chodzisz w ciemnościach... Wieczór uwielbienia.

Chodzisz w ciemnościach… Wieczór uwielbienia.

Bóg Ojciec, który jest obecny w Twoim sercu pragnie trwać z Tobą w intymnej, bliskiej więzi, której język tylko Ty i Bóg znacie. Nie zabierze Ci jednak wolnej woli i na siłę nie zmusi byś otworzył się na Jego miłość. Czujesz pustkę i potrzebę odnalezienia TATY w swoim sercu, w swoim życiu? Bóg daje Ci...
Chrześcijanie najbardziej prześladowani.

Chrześcijanie najbardziej prześladowani.

Krzysztof Gołębiowski / tw, Warszawa, 2014-11-08 Jak się ocenia, na całym świecie jest dziś prześladowanych za wiarę co najmniej 250 mln chrześcijan różnych wyznań. W niedzielę 9 listopada w całym kraju jest obchodzony VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jego hasło brzmi „Ocalmy chrześcijan w Syrii”. W ramach modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan zorganizowana została...
Alarm w piekle.

Alarm w piekle.

Marcin Jakimowicz – GN 45/2014 W domu gada za nich żona, w pracy – szef, a w kościele – ksiądz. Dlatego nie mogą sobie znaleźć miejsca, a słysząc słowo „nabożeństwo”, zaczynają ziewać. Czy bycie katolikiem pozbawia testosteronu? Czyni z twardzieli mięczaków? Czy facet w kościele musi się nudzić? – Nie jestem męskim szowinistą, ale przy...
Szkoły katolickie najpopularniejsze w UE.

Szkoły katolickie najpopularniejsze w UE.

W najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia czy Holandia, ponad 60 proc. wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Katolickie placówki są chwalone także przez buddystów, muzułmanów czy hinduistów. Na Jasnej Górze odbywa się 25. Forum Szkół Katolickich. Uczestniczą w nim reprezentanci ok. 600 takich placówek z całego kraju. Tematem trzydniowego spotkania jest zagadnienie prawdy....
List Episkopatu Polski o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016

List Episkopatu Polski o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry! Przeżywane dziś święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej przenosi nas myślą do Rzymu i jednoczy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Bazylika Laterańska bowiem to katedra Biskupa Rzymu, a jednocześnie Matka i Głowa wszystkich kościołów świata. Jest ona symbolem jedności i powszechności całego Kościoła. Szczególnym doświadczeniem tej uniwersalności i jedności są...
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Msze św. w naszym Kościele w Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – patrz zakładka Ogłoszenia duszpasterskie. 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych,...
Halloween - moda, która przeminie.

Halloween – moda, która przeminie.

Halloween to moda, która przeminie – uważa prof. Izabella Bukraba-Rylska, kierownik Zakładu Socjologii Wsi Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Stary zwyczaj dawnych Celtów, przeniesiony z ultrakatolickiej Irlandii do Stanów Zjednoczonych w połowie XIX wieku, po około stu latach ponownie zaatakował Stary Kontynent, a w ostatniej dekadzie również Polskę. Tym razem jest nie tylko utożsamiany...
Katechezy Warszawskie

Katechezy Warszawskie

Nagrania katechez: „Sumienie?” – „To nic innego jak emocje czy uczucia!” – „Po co mówić o czymś, co pozostaje w ścianach mieszkania?” A może jednak jest coś na rzeczy… czyli jak sensownie spędzić czwartkowy wieczór. Pozytywny przekaz wiary i prezentacja nauki Kościoła mają być celem Katechez Warszawskich, które ruszają począwszy od tego roku w kościele...
Różaniec w październiku

Różaniec w październiku

Październik nad Wisłą i Dunajem – w 56. rocznicę. „Dziś wielka uroczystość w mojej celi: „Odpust Matki Bożej Różańcowej”. Zwołałem tych wszystkich, których zachęcałem do modlitwy różańcowej. Pragnę ich „uzbroić w cierpliwość”. Im się może wydać, że przyszedł czas łaski, o którą proszą. A te łaski, które dziś wypraszamy, działają już tylko w innej formie...