Rozważania na dziś
 
Rachunek sumienia.

Rachunek sumienia.

Na kogo czekasz? Na co czekasz?   Kto jest dla ciebie ważny? ADWENTOWY RACHUNEK SUMIENIA DOROSŁYCH Janusz Pyda OP Oczekiwanie na Mesjasza i Zbawiciela. Prostowanie ścieżek dla Pana 1) Czy rzeczywiście potrzebuję Mesjasza? Czy dzięki radykalnej niezgodzie na własny grzech i własną słabość, dzięki radykalnej i ciężkiej pracy nad sobą...
Rok nawrócenia.

Rok nawrócenia.

Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – takie są priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczyna się wraz z pierwszą niedzielą...
Ostatnie wpisy
Wizyta duszpasterska - Kolęda

Wizyta duszpasterska – Kolęda

Czym jest i jak się przygotować? Wizyta duszpasterska, zwana popularnie kolędą, nie jest tylko zwy­czajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kościelnym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej. Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem...
Solo Dios basta - Roraty 2014r.

Solo Dios basta – Roraty 2014r.

Wszystkich naszych Parafian, szczególnie najmłodszych, dzieci, młodzież zapraszamy do udziału w Roratach - codziennie o godz. 6:30, za wyjątkiem  6 i 8 grudnia (rekolekcje parafialne) oraz niedziel Adwentu, kiedy to rorat nie sprawujemy. Jest to Msza św. odprawiana o poranku, gdy na zewnątrz jeszcze jest ciemno. Mroki nocy rozświetla blask świec, lampionów z którymi przychodzimy na Mszę...
Kard. Nycz: Kościół musi być pełen żywych wspólnot i komórek ewangelizacyjnych

Kard. Nycz: Kościół musi być pełen żywych wspólnot i komórek ewangelizacyjnych

Tekst wywiadu, który przeprowadziła Katolicka Agencja Informacyjna z kard. Kazimierzem Nyczem. Nie da się ewangelizować tylko przez duszpasterstwo niedzielne. Kościół musi być pełen żywych wspólnot i komórek ewangelizacyjnych – mówi KAI kard. Kazimierz Nycz w przedświątecznym wywiadzie. A w związku z dyskusjami, jakie miały miejsce na synodzie o rodzinie, metropolita warszawski widzi konieczność budowania „nowej świadomości sakramentu...
Na 26 grudnia Episkopat udzielił dyspensy od piątkowego postu

Na 26 grudnia Episkopat udzielił dyspensy od piątkowego postu

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, to znaczy w piątek, 26 grudnia, w święto św. Szczepana, nie obowiązuje post piątkowy. Episkopat Polski podjął decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości tego dnia od pokarmów mięsnych. Decyzja dotyczy całego terytorium Polski – przekazał dziś swoim diecezjanom kard. Kazimierz Nycz. Na podstawie art. 9 Statutu Konferencji...
Ks. prof. Naumowicz: święto Bożego Narodzenia nie ma korzeni pogańskich

Ks. prof. Naumowicz: święto Bożego Narodzenia nie ma korzeni pogańskich

Święto Bożego Narodzenia nie ma korzeni pogańskich – przekonywał w Warszawie ks. prof. Józef Naumowicz. W Sekretariacie Episkopatu Polski odbyła się dziś prezentacja jego najnowszej książki „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia”. Autor udowadnia w niej, że data świętowania Bożego Narodzenia – 25 grudnia – nie została wybrana po to, by zastąpić pogańskie święto związane z kultem...
Bóg (według) Teresy

Bóg (według) Teresy

Przyjaciel. Takiego Boga odkryła 
św. Teresa. „Nie jesteśmy aniołami, mamy ciało” – pisała. Dlatego „widzimy Jezusa jako człowieka wśród słabości i cierpień, i On dotrzymuje nam towarzystwa”. „Kto ma przy boku takiego dobrego przyjaciela, ten wszystko zdoła wytrzymać”. Czy mistyczne poznanie Boga może rzucać nowe światło na Jego tajemnicę? Albo mówiąc bardziej prosto, czy możemy dowiedzieć się czegoś nowego o Bogu na podstawie przeżyć...
ks. Piotr Skarga - Sługa Boży

ks. Piotr Skarga – Sługa Boży

Do Sejmu i Narodu. Sejmy z lekarstwa w jad się obróciły „i owszem, sejmy, które wam były lekarstwem na wszytkie Rzeczypospolitej choroby, w jad się wam obróciły. Bo na nich więcej niezgód i odrażenia myśli jeden od drugiego i stanu od stanu przyczyniacie. Na nich się buntowania i sedycyje rodzą. Z nich z więtszym rozwaśnienim...
Dopust Boży, próba i łaska

Dopust Boży, próba i łaska

Polski misjonarz pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej, ks. Mateusz Dziedzic przez niemal sześć tygodni przetrzymywany był przez rebeliantów. Dziś powrócił do kraju. 2014-11-30 17:35 rozmawiał Rafał Łączny / Warszawa (KAI), mz fot. PAP/Tomasz Gzell Jak relacjonuje, przetrzymywany był w lesie, jedzenie dostawał dwa razy dziennie, a najtrudniejszym czasem był dla niego okres choroby na malarię. Nigdy...
Jak nawrócić wierzącego?

Jak nawrócić wierzącego?

W Adwencie dobrze jest postawić sobie pytanie: do czego jestem potrzebny Panu Bogu? – zachęca o. Jan Góra OP, organizator spotkań lednickich Z o. Janem Górą OP, twórcą Spotkania Młodych Lednica 2000, rozmawia Iwona Żurek Czym dla chrześcijanina jest Adwent, który właśnie się rozpoczyna? Adwent to czas oczekiwania na objawienie się Miłości. To czas intensywnego...
Eugenika, postęp, błąd

Eugenika, postęp, błąd

Wystawa w Zachęcie mierzy się z największymi utopiami współczesności. Kult ciała, eutanazja, sterylizacja, wykluczenie społeczne zaprowadziły XX-wieczny świat na manowce. Kilkudziesięciu artystów, szukając upiorów przeszłości, pyta o dziś. „Układ krwionośny” przetaczający krew do sukni panny młodej, zdjęcia idealnych ciał radzieckich i hitlerowskich sportowców, plany Warszawy, które miały zapewnić miastu harmonijny, higieniczny rozwój i zdjęcia z...
Rok życia konsekrowanego.

Rok życia konsekrowanego.

Pierwsza niedziela Adwentu, 30 listopada, zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka rozpocznie w całym Kościele Rok Życia Konsekrowanego. – Chcemy być na nowo obudzeni i porwani do głębokiego przeżywania naszego powołania – mówi m. Letycja Niemczura, zapraszając na inaugurację Roku. W Polsce rozpoczną go uroczystości na Jasnej Górze. Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia...
Edyta i Łukasz Golec o małżeństwie.

Edyta i Łukasz Golec o małżeństwie.

- Kiedy mówię, że mam męża, któremu ślubowałam przed Panem Bogiem i nie mam zamiaru go nigdy opuścić, o trójce dzieci, to czasem w „wielkim świecie” słyszę: „Aaa. Bo wy tam w górach tak macie…” – opowiadała w Andrychowie Edyta Golec - W Pieśni nad pieśniami jest taki fragment: „Schwytajcie nam lisy, małe lisy, co...