Rozważania na dziś
 
Wielkanoc radości paschalnych

Wielkanoc radości paschalnych

Wielka Sobota Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina...
Ostatnie wpisy

Różaniec w październiku

Październik nad Wisłą i Dunajem – w 56. rocznicę. „Dziś wielka uroczystość w mojej celi: „Odpust Matki Bożej Różańcowej”. Zwołałem tych wszystkich, których zachęcałem do modlitwy różańcowej. Pragnę ich „uzbroić w cierpliwość”. Im się może wydać, że przyszedł czas łaski, o którą proszą. A te łaski, które dziś wypraszamy, działają już tylko w innej formie...

Błogosławić czy przeklinać?

WZMACNIASZ CZY OSŁABIASZ SWOJE DZIECKO? O mocy błogosławieństwa i przekleństwa w wychowaniu. W wychowaniu dzieci podkreśla się doniosłe znaczenie słów, jakimi się do nich zwracamy. Umiejętna komunikacja z dzieckiem sprawia, że czuje się ono zrozumiane, docenione, motywowane do działania, rośnie  jego poczucie własnej wartości. Jest też nieumiejętna komunikacja, która może wymuszać na dziecku pożądane działania,...

Adoracja w obronie życia

IX-dniowa adoracja w intencji obrony życia W dziewięciu kościołach i przez dziewięć dni trwać będzie od przyszłej niedzieli 31 sierpnia w Warszawie adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni będą się modlić w intencji życia poczętego i za dzieci zabite przed narodzeniem. Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie po Mszy św....

Matki Bożej Zielnej

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ca, kg (KAI) / br, 2014-08-15 Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych – Wniebowzięcie NMP – Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary. W Polsce i...

Zabić z miłości?

Tekst opublikowany w „Gościu Niedzielnym” 10 VIII 2014. Z ks. Prof. Stanisławem Warzeszakiem, duszpasterzem służby zdrowia, rozmawia Agata Puścikowska Agata Puścikowska: – Czy Ksiądz profesor wie, jakimi pobudkami kierują się rodzice, którzy zdecydowali o aborcji chorego dziecka? ks. prof. Stanisław Warzeszak: – Zapewne przyczyn jest wiele… - Owszem. Niemniej, wymienia się głównie jedno: chęć oszczędzenia...

W obronie sumienia w medycynie

Jak zdaniem Księdza Profesora, powinni się teraz zachowywać lekarze, którzy chcieliby odwołać się do klauzuli sumienia np. przy odmowie przeprowadzenia aborcji i odmowie wskazania innego lekarza, który miałby taki zabieg wykonać? Ks. Stanisław Warzeszak: Profesor B. Chazan dał lekarzom doskonały przykład, jak należy rozumieć i kierować się zasadą klauzuli sumienia. Mówimy bowiem o klauzuli sumienia...

Płodność zdrowiem

z DR. MACIEJEM BARCZENTEWICZEM, lekarzem ginekologiem-położnikiem, prezesem zarządu fundacji Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, rozmawia Agnieszka Strzępka  Zacznijmy od zwyczajnego wyjaśnienia pojęć: NaProTechnology, profilaktyka niepłodności, in vitro.  Naprotechnologia (Natural Procreative Technology), czyli technologia naturalnej prokreacji, to odpowiedź na dominującą w „nowoczesnej” ginekologii tendencję do mówienia o medycynie reprodukcyjnej i technikach...

Nowa Rada Parafialna i Gospodarcza

Nowy skład Rady Parafialnej (kadencja 2014-2017) Radę parafialną stanowią przedstawiciele wspólnot i zespołów obecnych w życiu parafii. Posiada charakter wyłącznie duszpasterski. Stanowi ciało doradcze dla duszpasterzy przy podejmowaniu inicjatyw i decyzji pastoralnych. Marian Harasimiuk – Odnowa w Duchu Świętym – Vice przewodniczący Rady Eulalia Stryjewska – Akcja Katolicka Barbara Owczarczyk – Akcja Katolicka Ewa Zabłocka...

Festyn rodzinny na Wrzecionie – 1 czerwca

Drodzy Parafianie i Mieszkańcy Wrzeciona, Festyn rodzinny jest dla nas wyjątkową okazją, by skupić się wraz ze wszystkimi mieszkańcami osiedla na różnorakich inicjatywach służących promocji rodziny, zarówno w lokalnych społecznościach wspierających rodzinę jak również we wspólnocie parafialnej, dla której rodzina jest absolutnym priorytetem duszpasterskim. Głęboko wierzymy, że rodzina jest super J. Dlatego zespoły parafialne we...
Dzisiaj Wielki Piątek

Dzisiaj Wielki Piątek

Wielki Piątek – liturgia i obrzędy Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.-...
Wielki Tydzień na Wrzecionie

Wielki Tydzień na Wrzecionie

Program duszpasterski na Wielki Tydzień 2014 Okazja do spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 i w czasie porannych Mszy świętych.  Spowiadamy non-stop przez 40 godzin w Wielki Piątek (od 8.00) i Wielką Sobotę (do 24.00). Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii o godz. 18.00....
Lalki Monster High - groźne?

Lalki Monster High – groźne?

Symbolika lalek Monster High Zagrożenie dla kształtowania postaw kobiecych i matczynych, wzmacniających relacje rodzinne Rodzina jest najbardziej naturalnym miejscem, w którym człowiek poczyna się, rodzi, wychowuje, uczy człowieczeństwa, przyjmuje wartości, kształtuje relacje międzyludzkie. Na rodzinie od wieków opierają się społeczności ludzkie. Rodzina, dająca właściwe wsparcie i zapewniająca odpowiednie warunki rozwoju potomstwu, czyli następnemu pokoleniu, przyczynia...