Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została erygowana 15 marca 1980 r. przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Kanoniczne przeniesienie Parafii z ul. Dewajtis 3 na osiedle Wrzeciono nastąpiło 8 września 1983 r., przez ks. bp. Kazimierza Romaniuka, który również tego samego dnia poświęcił kaplicę i plac pod budowę nowego Kościoła. Dnia 30 maja 1988 r. Józef Kardynał Glemp dokonał poświęcenia oraz wmurowania kamienia węgielnego w nowopowstający kościół.

W dniach 9-10 grudnia 1989 r. ks. bp Marian Duś przeprowadził kanoniczną wizytację Parafii oraz rozpoczął sprawowanie sakramentów świętych w dolnym kościele. 8 września 1990 r. ks. bp Władysław Miziołek konsekrował trzy dzwony. Od tego czasu cały teren kościelny został ogrodzony i trwały nieprzerwanie prace przy budowie świątyni. Dach kościoła został pokryty blachą, wytynkowano ściany, założono żyrandole, instalację elektryczną i nagłośnienie. Ponadto sprowadzono z Włoch figurę Matki Boskiej Niepokalanej do głównego ołtarza. Zakończono wystrój ołtarzy bocznych, umeblowano zakrystię, ułożono posadzkę, wykonano ławki i konfesjonały. Zakończono prace wykończeniowe na plebani.

W dniu 8 września 1995r. Józef Kardynał Glemp w asyście księży biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystego poświęcenia świątyni. Dnia 16 września umieszczona została konstrukcja stalowa wieży kościoła. Jest to rok 1997.

Na terenie Parafii znajdują się: 4 szkoły podstawowe, 3 gimnazja, 2 licea oraz 5 przedszkoli. W każdą niedzielę i święta Msze św. dla dzieci i młodzieży są odprawiane o stałych godzinach, by w zależności od wieku wszyscy mogli czynnie uczestniczyć w Eucharystii. Ponadto wierni mogą uczestniczyć w okresowych dniach modlitw, pokucie czy adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzieci klas komunijnych i ich rodzice oraz młodzież przed Bierzmowaniem oprócz religii w szkole mają systematyczne przygotowanie w kościele. Teren Parafii wyznaczony jest biegiem ulic: Marymoncka, Lindego, Kasprowicza, Nocznickiego, Dorycka.

Ulice znajdujące się lub przebiegające przez teren Parafii to: Marymoncka, Dorycka, Parola, Nocznickiego, Wrzeciono, Przy Agorze, Szegedyńska, Lindego, Szubińska, Antyczna, Frygijska, Przytyk, Kasprowicza, Gajcego.