WSPÓLNOTA EMMANUEL

Jesteśmy Wspólnotą ludzi w różnym wieku (od studenta do emeryta) i reprezentujących wszystkie stany życia (małżeństwa, kapłani, kobiety i mężczyźni konsekrowani, młodzi, wdowy i wdowcy, osoby samotne). Jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach, w ponad 60 krajach. Mamy statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, definiujące nas jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych Świeckich. Staramy się przeżywać swoją codzienność opierając ją na codziennej Eucharystii i adoracji, współodczuwaniu, ewangelizacji, wsłuchaniu w Ducha Świętego i zawierzeniu Maryi. W ciągu roku gromadzimy się w mniejszych grupach, tzw. domostwach oraz na formacyjnych weekendach wspólnotowych. Staramy się służyć Chrystusowi i Kościołowi podejmując różne formy ewangelizacji, np.: rekolekcje dla małżeństw „Miłość i Prawda”, kurs katolickiej nauki społecznej „Zacheusz”, wakacyjne Forum Młodych 
w Częstochowie, weekendy dla młodych, „Wakacje z Bogiem” dla rodzin, obozy dla mężczyzn „Optimum”, warsztaty muzyczne, wyjazdy misyjne z Fidesco. W naszej Parafii pomagamy w przygotowaniu do I Komunii Świętej, angażujemy się w działania Caritas, animujemy spotkania modlitewne w trzecie wtorki miesiąca, opiekujemy się nastolatkami w ramach programu „Wypłyń na Głębię”, wspieramy duszpasterstwo akademickie.

Aby nas lepiej poznać i z nami się modlić, zapraszamy na wtorkowe spotkania modlitewne (trzeci wtorek miesiąca, od 19.00 – 20.30).

Aby z nami porozmawiać, zadać pytania najlepiej jest nas spotkać w codziennym życiu Parafii:

Teresa i Bogusław (małżeństwo od 1970 r., rodzice trojga dzieci, dziadkowie pięciorga wnucząt, członkowie Wspólnoty od 1995 r.) – w ramach dyżuru Caritas – piątki od 14.00 – 14.45

Katarzyna (siostra konsekrowana ze Wspólnoty, katechetka w S.P. nr 247, we Wspólnocie od 1998 r.) – 
w czwartki od 16.30 – 18.00 w kawiarence parafialnej, podczas przygotowania do I Komunii świętej, na mszach świętych z udziałem dzieci

Ks. Wojciech Janyga (kapłan wyświęcony w 2012 roku, członek Wspólnoty od 2002 r.) – 
we wtorki od 19.00 w kawiarence parafialnej, w niedziele po Mszy św. o godz. 20.00

Michał (we Wspólnocie od 2018 roku, opiekun grupy nastolatków „Wypłyń na Głębię”) – 
piątki od 18.30 w kawiarence parafialnej

Można też napisać do odpowiedzialnych za nasz sektor wspólnotowy:

Delfina i Grzegorz (małżeństwo od 2000 r., rodzice czworga dzieci, członkowie Wspólnoty od 2001 r.):

e-mail: polnoc.centrum@emmanuel.info.pl 

Więcej informacji o naszej Wspólnocie: https://emmanuel.info.pl 

Serdecznie zapraszamy!


Grupa Santo Subito

odpowiedzialny – ks. Marcin Łuczak
spotkania – II sobota miesiąca, godz. 16:00, kawiarenka

Grupa „Santo Subito”, powstała na początku 2013 r. z inicjatywy ks. Bartosza Szoplika (kolejnym opiekunem był ks. Michał Markowicz), obecnie nadzór nad grupą sprawuje ks. Marcin Łuczak.

Spotykamy się w drugą sobotę miesiąca o godz. 16:00 (zazwyczaj w kawiarence parafialnej) aby wspólnie zgłębiać nauczanie Św. Jana Pawła II. Omawiamy teksty Karola Wojtyły, które odnosimy do współczesnego życia i własnych doświadczeń, a gdy pozwala na to czas i pogoda staramy się odbywać wspólnie wyjazdy (byliśmy już w Wadowicach i Gietrzwałdzie). Nie zapominamy również o rocznicach, związanych z życiem i działalnością Jana Pawła II.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy każdego, komu był bliski nasz Rodak ze stolicy piotrowej i kto chciałby lepiej zapoznać się z Jego słowem…


Liturgiczna Służba Ołtarza

Ministranci i Lektorzy pełnią służbę przy ołtarzu w niedzielę i dni powszednie. Uczestniczą oni w stałej formacji w celu lepszego rozumienia i przeżywania Liturgii Kościoła. Biorą udział w różnego rodzaju wyjściach kulturalnych, pielgrzymkach, wycieczkach i wyjazdach wakacyjnych oraz zimowych. Celem tych wyjazdów jest poszerzenie wiedzy kulturowej i religijnej oraz wzrost dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Sami, rozprowadzając palmy wielkanocne i wodę święconą, organizują tzw. fundusz ministrancki.

 

 


Grupa Młodszych Ministrantów

odpowiedzialny – ks. Tomasz Różacki

Chłopcy od 3 klasy (przygotowujący się do I Komunii) szkoły podstawowej, aż do gimnazjalistów, uczestniczą w zbiórkach i służą do Mszy Świętej w niedziele o 11.30 i w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17:00.

Ministranci regularnie przychodzą na liturgie, aby modlić się i służyć oraz spotykają się, aby przez formację, rówieśnicze przyjaźnie i zabawę rozwijać się i wzrastać.

 


 

Bielanki

odpowiedzialni – s. Renata Marchewka
spotkania – w soboty godz. 11.00 -13.00 – spotkanie formacyjne, gry i zabawy, zajęcia plastyczne i inne…

W parafii istnieje grupa dziewcząt, które poprzez służbę liturgiczną pogłębiają swoje życie religijne i wyrażają bliskość wobec Chrystusa i Maryi.
Na spotkaniach wspólnie się modlimy, uczymy i bawimy, rozwijamy swoje talenty. Włączamy się w przygotowanie liturgii Mszy Świętej o godz. 11:30 oraz w śpiew Scholi. Bierzemy udział w pielgrzymkach, wycieczkach, wyjazdach wakacyjnych.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby!

 


Wspólnota Krwi Chrystusa

odpowiedzialny – ks. Marcin Łuczak

Wspólnota Przenajdroższej Krwi Chrystusa w naszej parafii powstała w 1992 r. Składa się z dwóch grup modlitewnych działających na zewnątrz, czyli spotykających się w kościele oraz jednej grupy modlącej się indywidualnie w domu. Każde spotkanie rozpoczyna się Hymnem do Ducha Św. Później następuje czytanie i rozważanie Pisma Świętego oraz wybór Słowa Życia, którym Wspólnota żyje do następnego spotkania. Wówczas następuje dzielenie się poprzednim Słowem Życia.

Poza spotkaniem w poniedziałek, grupa poniedziałkowa modli się w kościele w czwartki od godz. 17.00 – odmawia Różaniec do Krwi Chrystusa i wiele innych modlitw do Przenajświętszej Krwi. W każdy pierwszy czwartek miesiąca Msza św. Wspólnoty o 18.00.

 


Odnowa w Duchu Świętym – wspólnota „Boże Miłosierdzie”

odpowiedzialny – ks. Tomasz Różacki
spotkania – poniedziałek, po Mszy świętej o godz. 19:00, w sali na plebanii

Grupa „Boże Miłosierdzie” spotyka się na spotkaniach modlitewnych. Celem spotkań jest codzienne nawracanie się przez poddawanie się działaniu Ducha Świętego. Dzięki Niemu pragniemy pogłębiać osobową więź z Bogiem, żyć modlitwą w pokoju i radości oraz opowiadać innym o swoim przeżywaniu wiary.
Na spotkaniach modlimy się własnymi słowami, wspólnym śpiewem, rozważamy Słowo Boże – wsłuchujemy się w nie w ciszy czy w konferencji i dzielimy się nim. Szczególnie pragniemy trwać w modlitwie uwielbienia. Grupa składa się z osób w każdym wieku. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie mógłbyś wspólnie się modlić, wzrastać, czy poznać ludzi, kierującymi się w życiu ewangelicznymi wartościami, szukasz Pana Boga lub sensu życia, lub po prostu jesteś ciekaw – przyjdź.
Grupa zebrała się na pierwszym spotkaniu w dniu 2 września 2004 roku, za zgodą ks. Józefa Górzyńskiego – ówczesnego proboszcza parafii. Od listopada 2013 r. we wspólnotę „Boże Miłosierdzie” wcieliła się wspólnota młodych „Effatha” z parafii.
Grupa jest zarejestrowana w Centrum Formacyjnym Odnowy „Wieczernik” w Magdalence.


Akcja Katolicka

odpowiedzialny – ks. Proboszcz

Akcja Katolicka naszej parafii funkcjonuje od samego początku jej reaktywowania w Polsce w roku 1995, jako organizacji ułatwiającej katolikom świeckim formację chrześcijańską i działania duszpastersko-apostolskie przy współpracy duchowieństwa. Parafialny oddział Akcji Katolickiej liczy 15 osób.

Do stałych obowiązków członków AK należą: organizacja Dnia Papieskiego w parafii, obsługa zbiórek pieniężnych przy kościele, zarządzonych i ogłoszonych przez księdza Proboszcza, udział w obchodach imienin, rocznic urodzin, święceń kapłańskich Księży pracujących w naszej parafii, udział w spotkaniach lub zebraniach organizowanych przez DIAK: Droga Krzyżowa w Warszawie, święto AK na Jasnej Górze, pielgrzymki do sanktuariów, rekolekcje wielkopostne, rejonowe spotkania formacyjne, spotkania opłatkowe z Pasterzem naszej diecezji, pomoc parafialnej Caritas w okresach natłoku zadań, organizacja i prowadzenie Drogi Krzyżowej i różańca, czynny udział w Dniu Dziękczynienia.


Misja św. Teresy od dzieciątka Jezus

odpowiedzialny – ks. Marcin Łuczak
spotkania – druga sobota miesiąca, godz. 15:00

Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest Misją modlitwy za kapłanów i osoby konsekrowane. Misja, która działa przy naszej parafii pragnie stać się miejscem przekazywania duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus dla tych, którzy chcieliby poznać i za łaską Bożą wejść na jej „małą drogę dziecięctwa duchowego” – świętego dziecięctwa”, jak mówił Ojciec św. Jan Paweł II. W naszym kościele parafialnym pragniemy być ukrytym ogniem miłości. Podstawową działalnością naszej grupy jest modlitwa i ukryta ofiara za kapłana, za którego każdy z nas się modli. W kwietniu 2009 r. gościliśmy w naszej parafii założyciela Misji św. Teresy – ks. Bruno Therenin z Francji.

 

 


 

Żywy Różaniec dorosłych

odpowiedzialny – ks. Proboszcz
spotkania – pierwsza niedziela miesiąca, godz. 16:30

W naszej parafii funkcjonuje 19 Róż Żywego Różańca. W każdą niedzielę o godz. 17.00 po Nieszporach odmawiany jest Różaniec z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, prowadzony przez kapłana, Koła Żywego Różańca oraz Służbę Kościelną. Później w pierwsze niedziele odbywa się procesja Eucharystyczna.


Grupa Charytatywna „Caritas”

odpowiedzialny – ks. Proboszcz i Bogusław Falkiewicz
punkt CARITAS za kościołem –  piątek 14:00-14:45

Parafialny Zespół Caritas powołany został 18 listopada 2005 r. W czasie dyżurów udzielana jest pomoc osobom potrzebującym (ubogim) poprzez rozdawanie żywności, odzieży, obuwia i innych artykułów. Dla przykładu, w 2009 roku Parafialny Zespół Caritas objął pomocą 395 osób, w tym 23 rodziny wielodzietne. Z wypoczynku letniego nad morzem w Stegnie, w górach w Orawce, w Broku nad Bugiem skorzystało 28 dzieci. Również 4 osoby starsze z ograniczoną sprawnością fizyczną skorzystały z wypoczynku w Brańszczyku. Zespół Caritas odwiedza również osoby chore i samotne. Włącza się także w akcje Caritas AW takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz Wielkanocne Dzieło Caritas poprzez rozprowadzanie świec.

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyścowym

odpowiedzialny – ks. Proboszcz
spotkania – w każdą sobotę Msza Święta i różaniec o godz. 7:15

Stanowimy grupę modlitewną, której członkami są osoby pragnące pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu przez dostępne dla siebie środki (modlitwę, ofiarę, jałmużnę). APDC jest duchową rodziną Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Dzięki aprobacie i życzliwości księdza Proboszcza Stanisława Warzeszaka po raz pierwszy spotkaliśmy się 16 marca 2013 r. (obecna była także s. Anna Czajkowska – odpowiedzialna za formację członków APDC). Spotykamy się w każdą sobotę o godz. 7:15, by wspólnie uczestniczyć we Mszy św. i Różańcu w intencji dusz czyśćcowych. Każdego dnia indywidualnie modlimy się o niebo dla zmarłych. Służymy również wsparciem duchowym osobom pogrążonym w żałobie.


Kościół Domowy dla małżeństw

odpowiedzialny – ks. Marcin Łuczak
spotkania – raz w miesiącu w określonym wspólnie terminie.

Krąg tworzy 4-7 małżeństw pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym.
Więcej znajdziesz na specjalnej stronie Kościoła Domowego >>>


Czwartkowe Mamy – Grupa dla Kobiet

odpowiedzialne – ks. Tomasz Różacki
spotkania – czwartki o godz. 20:00 w domu parafialnym

Jako mamy jesteśmy wciąż zabiegane, ale jedną godzinę w tygodniu poświęcamy na wspólną modlitwę w gronie innych mam za nasze rodziny oraz w intencji wszystkich nam bliskich.
Zapraszamy wszystkie mamy!


 

Grupa dla Mężczyzn

odpowiedzialny – ks. Wojciech Szychowski
spotkania – pierwszy czwartek miesiąca po Mszy o godz. 18.00 w Kawiarence

Jesteśmy mężczyznami, którzy mają różne sukcesy i porażki, mocne strony i słabości. Bardzo lubimy pożartować, ale kiedy trzeba to jesteśmy skupieni i robimy co trzeba. Łączy nas chęć stawania się coraz bardziej mężczyznami, którzy wypełnią misję zleconą nam przez Jezusa, świętość osobistą i naszych rodzin.

 


Straż Iskry Miłosierdzia

Stanowi duchową wspólnotę tych, którzy podejmują godzinną adorację raz w tygodniu lub codziennie w Oratorium „Iskra Miłosierdzia”. To oratorium zostało ustanowione przez Kardynała Kazimierza Nycza odpowiednim dekretem z dnia 27 maja 2014 r. i poświęcone przez bpa Tadeusza Pikusa w dniu 18 maja tego roku. Projekt wnętrza zrealizował Krzysztof Janowicz z okolic Poznania. Od 26 maja 2014 r. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się każdego dnia w godzinach 6.00-22.00.

Straż Iskry Miłosierdzia stawia sobie potrójny cel:
1. Najpierw chodzi o podtrzymywanie Iskry Miłosierdzia, którą w dniu 12 kwietnia 2014 r. przekazał naszej parafii bp Rafał Markowski. Iskra została przyniesiona z krakowskich Łagiewnik i przekazana parafianom w dniu kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II. Zgodnie z zapowiedzią Jezusa Miłosiernego, przekazanego siostrze Faustynie Kowalskiej, z Polski wyjdzie Iskra, która przygotuje świat na przyjście Zbawiciela. Podtrzymywanie tej Iskry zostało powierzone nam w Polsce, dlatego wierzący Polacy powinni okazać się dyspozycyjni dla wypełnienia Chrystusowej zapowiedzi. Modlitwa adoracyjna jest formą czuwania i podtrzymywania Iskry Miłosierdzia.
2. Adoracja powinna także służyć pogłębieniu modlitwy chrześcijańskiej i prowadzić do życia kontemplacyjnego. Oratorium stanowi miejsce bardzo osobistej modlitwy, z nielicznymi wyjątkami, jak odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Poza tymi momentami modlimy się absolutnie prywatnie, starając się przestrzegać całkowitej ciszy.
3. Oratorium „Iskra Miłosierdzia” stanowi dla naszej parafii centrum życia chrześcijańskiego. W nim bije serce parafii. Dla wielu, utrudzonych całodzienną pracą i pełnieniem odpowiedzialnych funkcji domowych i zawodowych, może być swoistą pustelnią, gdzie można dostąpić odpoczynku duchowego, psychicznego i fizycznego. W tym miejscu wypraszamy łaskę nawrócenia dla naszych parafian, modlimy się o odnowę duchową i moralną mieszkańców osiedla. Dziękujemy za otrzymane łaski, wypraszamy opiekę Bożą nad naszymi rodzinami, naszą Ojczyzną i Kościołem w Polsce.

Grupa dla osób po stracie dziecka poczętego „Pożegnać nieprzywitanych”.

Odpowiedzialny: ks. Wojciech Szychowski. Spotkania odbywają się w trzeci czwartek miesiąca po Mszy o godzinie 18.00 w kawiarence, która znajduje się w suterenie domu parafialnego.

Grupa przeznaczona jest dla osób, które, niezależnie od okoliczności, doświadczyły straty dziecka poczętego. Spotkania mają charakter modlitewny, z akcentem na modlitwę w intencji potomstwa. Na spotkaniach można uzyskać wsparcie oraz informacje dotyczące tego jak poradzić sobie z doświadczeniem straty w kontekście duchowym i psychologicznym. Serdecznie zapraszamy.

GRUPA „DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA”

Wspólnota „do Tańca i do Różańca”

😊

I tacy właśnie jesteśmy Razem się modlimy, pielgrzymujemy, balujemy.

😊

Nie stronimy od wymagającej rozrywki oraz chwil zapomnienia na karaoke, czy w klubie disco. No może nie tylko disco, jest wśród nas i rockowa dusza

Kochamy zdobywać, to co można zdobyć, czyli wszystko od gór począwszy, poprzez doświadczenia, a na nowych znajomych skończywszy.

Jesteśmy Wspólnotą ludzi w wieku 30 +. 

Spotykamy się w czwarte czwartki miesiąca na Mszy Świętej o godzinie 18:00.

Po Mszy organizujemy zawsze „coś” dodatkowego.

Piszcie do nas: info@dotancaidorozanca.pl

Więcej informacji o nas i naszych działaniach:

https://www.facebook.com/dotancaidorozanca/

O samych organizatorach: http://www.dotancaidorozanca.pl/o-nas/

Kto? 

Trzy nadpobudliwe niewiasty i trzech zrównoważonych mężczyzn.

I oczywiście nasz opiekun, ks. Wojciech Szychowski.

Co?

Modlitwa, adoracje, różańce, wyjścia, pielgrzymki i taneczne wygibańce.

Gdzie?

W naszej parafii i… gdzie tylko się da!

Dla kogo?

Dla tych, którzy szukają, jak radośnie, dobrze spędzić czas.

Dlaczego?

Aby się modlić, radować, poznawać, bywać, zdobywać – a to wszystko na chwałę

Pana!